Продаж лісу в Україні дуже часто пов’язують з корупційними скандалами та незаконною вирубкою цінних порід дерев та реалізацією їх по заниженій вартості. Запуск такого масштабного проекту, як платформа Прозорро, дозволяє уникнути тіньових схем та забезпечує отримання державним бюджетом справедливих сум за реалізацію лісо сировини. ProZorro – це державна онлайн система відкритих торгів, яка була розроблена та використовується для закупівель товарові, сировини, робіт чи послуг комунальними і державними підприємствами, комерційними структурами. Для поширення корисної інформації та залучення більшої кількості учасників аукціонів, Прозорро співпрацює з надійними електронними біржами. Одним з акредитованих онлайн майданчиків є  Товарна біржа «Українська Енергетична Біржа» (ТБ УЕБ). Офіційний сайт біржі —  sale.ueex.com.ua.

Як проходять процеси купівлі та продажу лісу в Україні

До 2019 року ринок продажу лісоматеріалів не був підконтрольний державі (тобто не було чітких та ефективних важелів регулювання ціни на цінні породи деревини). Часто траплялися випадки продажу лісосировини високої якості по заниженій вартості «своїм» компаніям.

Після тестування та успішної роботи онлайн платформи Прозорро, було прийнято кілька законодавчих актів та постанов, які зобов’язують великі лісогосподарства реалізувати продукцію на відкритих електронних торгах. З лютого 2020 року стало діяти зобов’язання продавати крупні партії лісо сировини через публічні торги (обсягом не менше 25% від загального об’єму реалізації).

Більше про нюанси торгівлі лісом у системі Прозорро можна прочитати за посиланням https://sale.ueex.com.ua/news/prodazh-lisu-na-elektronnyh-torgah-prozorro-prodazhi.

Що дає деревопереробним підприємствам та іншим покупцям участь у відкритих онлайн аукціонах:

  • Ринкові ціни, які регулюються попитом та пропозицією. Раніше багато бажаючих купити ліс стикалися з непрозорим формуванням цін, закритістю торгових операцій.
  • Є гарантія виконання зобов’язань постачальника у частині відповідності якості продукції, яка придбана через ProZorro.Sale. Деякі лісгоспи, навіть з укладанням договору, не завжди виконували свої зобов’язання або доставляли лісосировину не відповідної якості.
  • Кожен учасник ринку має доступ до відкритих даних по проведеним тендерам чи  новим оголошеним аукціонам і прийняти в них участь. Правила реєстрації та підготовки тендерних документів чітко прописані на онлайн платформі і компанії та підприємці можуть прийняти участь у відкритих електронних торгах.
  • Законність проведення торгових операцій. При участі в тіньових схемах, коли сторони отримують гроші «у конвертах», погоджуючи умови угоди, невигідні для держави, кожен учасник порушує закон і може бути притягнений до адміністративної чи кримінальної відповідальності. При купівлі-продажу через систему Прозорро чи партнерські електронні торгові біржі учасники діють в рамках діючого законодавства. Якщо продавець обирає переможця з порушенням правил, учасники можуть оскаржити його дії та анулювати угоду.

Переваги ТБ УЕБ

Товарна біржа «Українська Енергетична Біржа» є акредитованим майданчиком системи публічних закупівель Прозорро. На електронному ресурсі ТБ УЕБ оперативно публікується інформація про проведені торги, а також новини про оголошення нових тендерів. При оформленні підписки на розсилку, користувачі будуть отримувати самі свіжі та корисні дані про активності у сфері, яка їх цікавить. Розсилка новин робиться на електронні адреси, месенджери Вайбер, Телеграм.